doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Hafta Hafta Gebelik
 


 

9. Gebelik  Haftası
 

Anne:

Sağlıklı bir gebelik için annenin dengeli ve düzenli beslenmesi çok önemlidir.Günlük kalori alımı gebelik öncesi döneme göre  250 kal arttırılmalıdır. Fazladan alınan kaloriler  bebeğinizin sağlıklı organ gelişimi için gereklidir.

Bazı kadınlarda bu haftalarda bazen 1-2 damla ara kanama görülebilir.Bu az olan kanamalar genellikle ciddi olmasa da mutlaka doktorunuzun bilgilendirilmesi ve bebeğin iyilik halinin ultrasonografi ile teyidi gereklidir.

Ultrasonografi ile rahim içi gebeliğin varlığının tespiti çok önemlidir ,çünkü bazen gebelik testi (+) olan kadınlarda gebelik rahim içinde oluşmayabilir ve dış gebelik olabilir. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın tüplere yerleşmesiyle olur. Tanısı erken konmaz ise karın içine ciddi kanamalara yol açabilir ve acil bir ameliyat gerekebilir.Bazen teşhis çok erken, tüplere zarar vermeden ve bir kanamaya sebep olmadan konabilirse bazı ilaçlar ile embriyo yok edilip oradan absorbe olması beklenmektedir ve böylece bir ameliyata gerek kalmamaktadır.

         Bu hafta sizi rahatsız edebilecek bazı şikayetler;

Ø       Sabah bulantıları,

Ø       Halsizlik,

Ø       Kabızlık,

Ø       Memelerde hassasiyet ,dolgunluk koyulaşma,

Ø       İdrara sık çıkma,

Ø       Baş ağrısı,

Ø       Midede ekşime hissi,

Ø       Sinirlilik hatta ağlama krizleri.
 

Bebek:

ü       Bebeğinizin baş popo mesafesi 20-28 mm olup 2gr ağırlığındadır.

ü       Bebek hareket etmeye başlar ,fakat hissetmeniz mümkün değildir, 2 ay kadar beklemeniz gerekecektir.

ü       Ana organlar,kas sistemi ve sinir sistemine artık sahiptir.

ü       Vücudunda,ellerinde ve kollarında kasılma–gevşeme hareketini yapabilmektedir.

ü       Ellerini yüzünde ve vücudunda gezdirebilmektedir.Parmaklar artık daha rahat seçilebilmektedir.

ü       Kulak kepçeleri  net gözlenebilmektedir.

ü       Göz kapaklarının şekillenmesi başlar ve göğüs kafesi uzayıp güçlenmektedir.

ü       Testis yada yumurtalıklar şekillenmekle beraber dış cinsel bölge hala cinsiyet ayırımını sağlayabilecek görünümde değildir.
 

Haftanın bilgisi:

Gebelerin büyük bir kısmında (her 10 gebeden 2 tanesinde) daha çok ilk üç ayda depresyon görülebilir.Genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkan duygusal dalgalanmalarla karışabilir.İstenmeyen ve hazır olunmayan gebeliklerde,aile baskısının yoğun olduğu, babanın  ve ailenin yeterince ilgi göstermediği ,sosyo-ekonomik sıkıntının yoğun olduğu gebelerde daha sıktır.

Gebeler karamsar,neşesiz,içine kapanık olurlar.Uyku ve yeme bozuklukları ortaya çıkar.Sosyal aktivitelere arkadaş toplantılarına katılmak istemezler.Bazıları gebeliği ve  hatta çocuğu reddeder.

Bu durumu azaltmak için  düzenli uyumak,her gün duş almak, çikolata-kahveden uzak durmak gerekir.Düzenli yürüyüş yapmak ve özellikle yüzmek rahatlatıcıdır.Özellikle çocuğu olan arkadaşlarla görüşmek ,bebek bakımı hakkında bilgilenmek gebenin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kuşkusuz en önemli faktör eşinin ve ailesinin sabrı ve desteğidir.

    


İki kişilik beslenme :

Sabah bulantılarını azaltmada en etkili doğal ilaçlardan birinin  de ahududu çayı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekten de önerildiği gibi kullanıldığında bulantıları önemli bir şekilde azaltmaktadır.Fakat dikkat edilmesi gereken önemli nokta fazla miktarda içilmemesidir. Çünkü konsantre ve fazla miktarda alınan ahududu çayı rahim kasılmalarına sebep olabilmektedir .Yarar ve zarar ayırımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Düşük tehdidi , erken doğum tehlikesi olan gebeler kesinlikle kullanmamalıdırlar.

Sabah bulantılarını engellemek için önerilen kullanım şekli ;200 ml sıcak suya 2 çay kaşığı ahududu konup en fazla 2 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra taze ve sıcak olarak bekletilmeden içilmelidir. Günde 1 defa 200 ml olarak içilmelidir.Lohusalıkta ise kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur, aksine günde 3 bardak kullanımı tavsiye edilmektedir. Çünkü rahmin ve pelvik kasların hızla toparlanmasına yardımcı olmakta ve bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

 

Sağlıklı beslenmenin ipuçları
Dış gebelik
Depresyon
 

Önceki  1-4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40  41 Sonraki

Ana Sayfa