doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Plasenta ve Kordon
 


  

Plasenta Previa 
(Aşağı Yerleşimli Plasenta)
 

 

Plasenta previa  plasentanın kısmen yada tamamen rahim ağzını kaplayacak şekilde  rahmin alt kısmına yerleşmesidir.Bu durumda doğum esnasında rahim ağzının  açılmasıyla birlikte plasenta (eş) rahim duvarından ayrılacağı için kanama meydana gelir ve bebeği tehlikeye atar. 

Plasenta previa ne sıklıkla görülür?

Son 3 ayda 200 gebe kadından 1’inde görülmektedir.İlk 28 haftada plasentanın  aşağı yerleşimi normal olup gebelik haftası ilerledikçe rahmin tepe kısmı büyüyen bebekle birlikte  yukarı çıktıkça  plasenta da sıklıkla yukarı kaymaktadır. 


Plasenta previa kimlerde görülür?

Gerçek sebebi bilinmemektedir. Fakat bazı durumlar görülme riskini arttırır. Önceden geçirilmiş myomektomi ameliyatı olanlar,ikiz gebelik varlığı,fazla doğum sayısı ,geçirilmiş sezaryen operasyonu plasenta previa görülme ihtimalini arttırır. 

Plasenta previa’nın tipleri nelerdir?

ü       Komple (total)previa' da plasenta rahim ağzını tamamen kapatır.

ü       Parsiyel previa' da  (low lying) ,plasenta rahim ağzını kısmen kapatır.

ü       Marjinal previa' da rahim ağzının sınırına dek ulaşır. Aşağıda plasenta resimleri (değişik yerleşimli plasenta resimleri ) izlenmektedir

Plasenta prevya’nın bulguları nedir?

Plasenta previanın semptom ve bulguları değişken olmakla beraber en sık görülen bulgu son 3 ayda görülen ağrısız kanamalardır. Plasenta  previadan  şüphe edilmesi gereken bulgular ;makat gelişi,yan ( transvers ) duruş,rahim büyüklüğünün gebelik haftasına göre  fazla olması ve erken kasılmalardır. 

Plasenta previa’ nın tedavisi nedir?

Tanısı konduktan sonra yatak istirahati önerilir ve yakın takibe alınır.Gebelik yaşı küçükse bebeğin akciğer gelişimini uyarmak için kortizon yapılabilir.Kanama kontrol altına alınamıyorsa  gebelik yaşına bakılmaksızın  acil sezaryen yapılır.Total ve parsiyel previa da sezaryen zorunlu iken bazı hekimler marjinal previa varlığında normal doğum deneyebilirler. 

Plasenta previa  varlığında öneriler;

ü       Cinsel ilişki yasaklanır.

ü       Vajinal muayene yapılmaz.

ü       Seyahat izni verilmez.

ü       Yakın ve sıkı doktor takibi önerilir.

ü   Mümkün olduğunca ağır işten kaçınılması ve yatak istirahati tavsiye edilir.