e-jinekoloji.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sýk Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Lohusalık ve Bebek
 


 

Lohusalık (Loğusalık)

 

Plasentanın çıkışıyla başlayan bu dönem 6 hafta devam eder.Bu süre içinde tüm gebelik dönemi boyunca ortaya çıkan değişikliklerin önemli kısmı geri döner.Bazı anatomik değişiklikler ise kalıcıdır.Loğusaların gebelikte dikkat ettikleri beslenme ilaç kullanımı gibi bir çok hususa bu özel dönemde de dikkat etmeleri gerekmektedir

 Hormonal değişiklikler:

Gebelik öncesi dönemde  de var olan östrojen,progesteron ve prolaktin gebelik süresince yükselir.Doğum sonrasında östrojen kısa sürede normale iner ,progesteron düzeyinin normale dönmesi 1 haftada olur, B-hCG (gebelik hormonu) ise 2 haftada azalır.

Lohusalıkta normal seyirde ortaya çıkan değişiklikler:

Gebelik süresince oluşan sıvı artışı ve ödem nedeniyle lohusalığın ilk saatlerinden itibaren  vücutta biriken bu fazladan sıvı idrar yolu ve terlemeyle atılır.Özellikle emzirme esnası terleme artar.

Gebeliğin son dönemlerinde artan solunum sayısı ve dakika kalp atım hızı lohusalıkla beraber normale döner.Nefes darlığı hissi azalır.

Gebelik döneminde dolaşım sisteminin mekanik basısına bağlı yavaşlama sonucu tansiyonda düşme eğilimi,ödem,varis ,hemoroid (basur) oluşumu görülmekte olup bu değişiklikler loğusalıkta bebeğin yaptığı bası ortadan kalktığı için kaybolur.
 

ERKEN LOĞUSALIK BELİRTİLERİ

Doğumdan sonraki ilk hafta erken lohusalık olarak adlandırılır.

Erken lohusalığın (ilk hafta)  bedensel belirtileri nedir?

ü       İlk hafta  sonuna doğru pembe renge dönebilen kanlı akıntı,loşi

ü       Rahim kasılmalarının yol açtığı ağrılar

ü       Sezaryenle doğumda kesi yerinde ağrı,yanma ,hissizlik

ü       Normal doğumda epizyo yerinde ağrı , hissizlik,batma

ü       İdrar yapma güçlüğü, kabızlık

ü       Yorgunluk ,uykusuzluk

ü       Normal doğumda ıkınmaya bağlı gözde kanlanma

ü       Yoğun terleme

ü       Memelerde şişme.

Erken loğusalığın (ilk hafta) duygusal belirtileri nedir?

ü       Mutluluk , depresyon

ü       Yetersizlik korkusu

ü       Sinirlilik,yorgunluk. 

Kanama;

Kan, mukus ve dokudan oluşan akıntıya loşi denir. Ve ilk günlerde adet kanamasından daha fazla olabilir.Yataktan kalktığında ilk günlerde miktar yoğunlaşabilir.Renk ilk günlerde kırmızı ,sonraları pembe kahve rengi ve en sonunda sarımsıdır.

Doğum sonrası ağrılar;

Doğum sonrası özellikle emzirme esnasında kramp benzeri ağrılar olur.Bu ağrılarla rahim küçülür.Emzirme esnası oksitosin hormonu salgılandığı için rahim kasılmaları ve ağrılar artar. Bu ağrılar bir hafta kadar devam edebilir.

Normal doğum sonrası epizyotomi;

Epizyotomi bölgesinin iyileşmesi 7-10 gün sürebilir.Epizyotomi bölgesinin bakımı özeldir. Doğum dikişi temiz bakılmalıdır

Epizyotomi bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ø       4-6 saatte bir hijyenik ped değiştirilmelidir.

Ø       Dışkılama yada idrar boşaltımı ardından epizyo (doğum kesisi ) yeri ılık su ve antiseptik solüsyon ile temizlenir.Temizleme esnasında ıslak bez,tuvalet kağıdı veya gazlı bez önden arkaya doğru kullanılır.

Ø       Ağrılar için ılık oturma banyosu, sıcak kompres rahatlatıcıdır.

Ø       Ağrılar devam ediyorsa parasetamol türevi ağrı kesiciler , önerilen antibiyotikler ve gerekiyorsa lokal kremler kullanılır.

Ø       Uzun süre ayakta kalmak yada oturmaktan kaçınılır.Epizyotomi kesisinin olmadığı taraf üzerine oturmak önerilir.

Ø       Sıkı sentetik iç çamaşırları önerilmez.

İdrar yapmada güçlük;

İlk 24 saatte bazen sıkışma hissi olmaz ,bazen de lohusalar idrara çıkamazlar.Bazıları ise idrar yaparken yanma ,ağrı hissedebilirler.Bu  şikayetlerin sebepleri doğum sonrası mesanenin  fazla genişleme olanağı olduğundan idrar yapma ihtiyacı azalması ve doğum sonrası basınçtan dolayı mesanenin geçici olarak işlev görememesidir.Doğumda kullanılan  ilaçlar yada  anestezi uygulaması da mesane duyarlılığını azaltmış olabilir.Ağrı korkusu ,utanma duyusu, yardım gereksinimi gibi psikolojik etmenler de idrar problemlerinde rol oynarlar.

Doğum sonrası mesane 6-8 saatte bir boşaltılmalıdır.Bunu sağlamak için doğum sonrası yürümek çok sağlıklıdır.İlk 24 saatten sonra genellikle idrar miktarı artar. Gebelik sırasında vücutta tutulan sıvı ve ödem idrar ile hızla atılmaya başlar.

Kabızlık;

Çoğu defa doğum sonrası barsak hareketlerinin başlaması gecikebilir. Doğum esnası karın kaslarının zorlanması  ve bağırsağın tembelleşmesi kabızlığın sebepleridir.Normal doğum sonrası ıkınma ile dikişlerin açılacağı korkusu da tuvalet alışkanlığını değiştirebilir.Bol sıvı alımı,meyve tüketimi ve ev içi yürüyüşler  bu sorunun çözülmesinde yardımcı olur.

Aşırı terleme;

Gebelik esnasında depolanan sıvının atılması ve hormonal değişiklikler sonucu özellikle emzirme esnası ve geceleri yoğun terleme ilk hafta olağandır.Sıvı alımına dikkat etmek gerekir.

Sütün yeterliliği;

Anne sütü doğumdan sonra  3-4.üncü günlerde  artar ve bu memede dolgunluk ile fark edilir.İlk günlerde memede dolgunluk olmayışı sütün gelmediği anlamına gelmez.Önemli olan ilk günlerde kolostrum  denilen ilk sütün gelmesi ve bunun çocuğa verilmesidir.

Memelerde şişkinlik;

Sütün yoğun gelmesinin yol açtığı şişme ,meme ebadında büyüme ve ağrı emmeyi güçleştirebilir.Önemli olan düzenli süt verme ile düzeleceğinin bilinmesidir.Fazla şişkinlik olur ise tirle ismi verilen plastik pompa ile memeler boşaltılmalıdır.Gerekirse süt sağma makineleri de kullanılır.

Eve dönüş;

Sorunsuz normal doğum yapan bir anne genellikle  24 saat içinde eve gönderilir.Bu süreçte  hem anne hem de yeni doğan bebek takip edilir.Doktor izni olmaksızın bu süreden önce  eve gitmek istenirse aile yasal sorumluluğu  yazılı olarak üstlenmelidir.

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

     
ü       Yoğun kanama

ü       Kötü kokulu loşi ,akıntı

ü       Loşi içinde büyük pıhtı parçalarının olması

ü       İlk haftada loşi olmayışı

ü       38 derecenin üzerine çıkan ve devam eden ateş

ü       Bacak ve baldırlarda ısı artışı ,duyarlılık kızarıklılık ve ağrı

ü       Meme dokusunda ağrı, sıcaklık,meme ucundan iltihap gelmesi

ü       Sezaryen dikişinin olduğu yerde akıntı ,kanama,ısı artışı

ü       Fenalık hissi,kendini iyi hissetmeme.
 

Sezeryan Ameliyatı Sonrası İyileşme;

Sezeryen ameliyatı sonrası iyileşme dönemi karın ameliyatlarına benzer.Ancak ek olarak doğumun iyileşme süresi de yaşanır.Doğum sonrası ağrılar,loşi, memede şişme,yorgunluk ,terleme ,saç dökülmesi gibi problemler normal doğum sonrası da görülür.

Sezaryenin hemen ardından  uyanma odasında  titreme ,üşüme olur.Genel anesteziden uyanırken ilk saatler bellek bulanıklaşabilir. Epidural-spinal anestezinin etkisinin geçmesi daha uzun sürebilir,ameliyat sonrası 8 saat sırt üstü yatmak gerekir.Bazen bulantı-kusma görülmekle birlikte ilaçla önlem alınabilir.

Ameliyat sonrası ilk saatlerde beden ısısı , kan basıncı, nabız ,idrar miktarı,vaginal akıntı,dikiş yeri ve rahmin biçimi  hemşire tarafından takip edilecektir.Gaz çıkarılıncaya kadar sıvı yumuşak besinler tüketilir.Bağırsak hareketleri  düzelmesi 1-2 gün süre alabilir.Ameliyat sonrası ilk 8-24 saat içinde önce oturtulup ayağa kaldırmak gereklidir.Genellikle 2 gün sonra taburcu işlemi yapılır.Çoğu kere ameliyat sonrası dikiş alınması gerekmez ve özel bir pansuman bandı ile banyo yapılmasına izin verilir.
 

 Doğum Sonrası Emzirmenin Temelleri; 

 • Rahat konum alın.
 • Bebeğin başını meme başına çevirin.
 • Memeyi serbest elin başparmağı yukarıda, diğer parmaklar aşağıda olacak şekilde  destekleyin.
 • Meme ucunu bebeğiniz ağzını açıncaya dek dudağa değdirin.Bebeğin meme başına yapıştığından emin olun.Memeniz bebeğin burnunu kapamamalıdır. Bebeğin çenesi ritmik ve düzenli hareket edebilmelidir.
 • Bebeğiniz emmeyi bırakınca meme ağzını aniden değil  yavaşça çekin.
 • Günde en az 8-10 kez sıklıkla ve kısa süreli emzirin.4 saatten fazla ara verirseniz meme şişer ve süt yapımı daha sonra azalabilir.Bebeğiniz 20 dakikadan fazla emzirirseniz meme başında ağrı ve çatlak olma ihtimali artar.
 • Her iki memeyi eşit emziriniz.Emzirmeye son emzirilen memeden başlayın.Emzirme sonrası özellikle ilk günlerde meme ucunu koruyan pomatlar kullanmayı unutmayın.

Süt verirken dikkat!!

 • Günde 8 bardak sıvı tüketin.Ancak sıvı tüketimi daha fazla olduğunda süt üretiminin baskılanacağını unutmayın.
 • Baharatlı gıdalardan,sarımsak,lahana ,soğan,portakal,kuru fasulye ,süt ürünleri ,çikolatalı ürünlerden uzak durun.
 • Sigara ,alkol,aşırı çay-kahve kullanmayın.
 • Müshil ilacı kullanmayın.
 • Doktorunuzun haberi olmadan oluşabilecek kadın doğum dışı hastalıklarınız için de antibiotik , ağrı kesici  almayın.
 • Gıdalarda  kimyevi maddeden kaçının.
 • Sakarin kullanmayın.
 • Meyve –sebzeyi çok iyi yıkayın ,mümkünse kabukları soyulmuş olarak tüketin.
   

GEÇ  LOHUSALIK BELİRTİLERİ

Doğumun birinci haftasından sonraki 5 haftalık süre geç lohusalık olarak adlandırılır.

Geç lohusalığın bedensel belirtileri nelerdir?

ü       Vaginal  akıntı bu dönemde koyu kahverengiden sarımsı renge döner.

ü       Yorgunluk

ü       Epizyo yerinde ağrı ,uyuşma

ü       Sezeryan kesi yerinde hissizlik,ağrı

ü       Kabızlık

ü       Kilo kaybı

ü       Memede gerginlik

ü       Saç dökülmesi

ü       Vücutta kaşıntı.

Geç loğusalığın duygusal belirtileri nelerdir?

ü       Duyguları yoğun yaşama, depresyon veya her ikisi arası gelgitler.

ü       Panik atak benzeri şikayetler.

ü       Sıkılma,bunalma duygusu.

Doğum öncesi biçime ne zaman dönülür?Doğum sonrası kilo verme;

Gebelik öncesi görüntü ve kiloya dönüş gebelikle alınan kilolarla yakından ilgilidir.12 kilo ve altında alanlar genellikle 2 ayda eski kilolarına kavuşurlar.Eğer 17 kilo ve üzerinde alınmış ise eski kilolara dönmek 6 ayı geçebilmektedir.Emzirme kilo vermeye yardımcı olur.Emzirme döneminde  uygun diyetle beslenen lohusalar çok kısa sürede eski formlarına dönmektedirler.Bu dönemde yapılacak özel loğusa egzersizleri de kilo vermeye yardımcı olurlar.

Rahim eski halini ne zaman alır?

Doğum sonrası rahim ortalama 6 haftada eski haline dönmektedir. Düzenli süt verme bu dönemi kısaltmaktadır.

Cinsel ilişkiye ne zaman başlanır?

Doğumdan sonraki  6 hafta enfeksiyon riski ve oluşabilecek ağrılar sebebi ile ilişki  yasaktır. Doğumdan sonraki ilk muayenenize ,ki genellikle bu 6’ıncı haftada olmaktadır,doktorunuz size bir sakınca olup olmadığını söyleyecektir.

LOHUSALIK DEPRESYONU

Doğum sonrası hüzün doğum yapan annelerin %50’sinde ilk hafta içinde görülür. Ve çoğu kadında 48 saat sürer.100 loğusadan bir tanesinde ise psikiyatrik tedavi görecek kadar  depresyon şiddetlenebilir.Eğer depresyon 2 haftadan fazla sürer ise uykusuzluk,iştah kaybı,umutsuzluk hatta intihar düşüncesi ve bebeğe yönelik saldırganlık söz konusu ise tedavi zorunludur.

Loğusalık depresyon ve bunun  ana nedeni doğum sonrası östrojen ve progesteron düzeyinde ani düşmedir.Genellikle ikinci kez anne olanlarda  daha sık görülür.

Loğusalık depresyonu'nu neler tetikler?

ü       Gebelikte olduğu gibi odak noktası olmaktan geri plana düşme.

ü       Evde bekleyen çocuğa ait sorumluluklar.

ü       Hastanede yatmanın yarattığı kontrol kaybı.

ü       Uyku bozukluğu,bitkinlik.

ü       Hayal kırıklığı,aşırı yüklenme,yetersizlik hissi

ü       Görüntüden hoşnutsuzluk.

ü       Bebeği kıskanma duygusu .

        

                                             Geri 

  

Niye emzirmelisiniz
Epizyotomi
Doğum Sonrası, Lohusalıkta Pilates

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net