doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Sperm Nedir, Gebeliğe Hazırlık
 


 

Sperm Nedir?
Sperm Sayısı,Meni Ve Sperm Tahlili

 

Sperm Nedir? Meni Neye Denir?

Sperm hücresi diğer adı ile spermatozoon erkek üreme hücresidir.Sperm hücresi erkekete testislerde oluşur ve üretimi ergenlik döneminde başlar. Spermin baş kısmında döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı kalıtsal bilgi yani DNA taşır. Sperm hücresisini kuyruğu vardır ve spem hareketlidir. Cinsel ilişki sırasında  erkeketen meni ile ejeküle edilen  sperm sayısı  ortalama  300 milyon dur. Ancak yumurtaya ulaşarak  yumurtayı sadece yalnızca tek bir sperm dölleyebilir. Bir sperm bir yumurta hücresine ulaştığında, yumurtaya girmek için kuyruğunu dışarıda bırakıp, sperm baş kısmı ile yumurta zarından geçerek kalıtsal bilgileri DNA yı yumurtaya ulaştırmış olur. Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismi meni ya da diğer adı ile de  ersuyu denir. Meni kendine has kokusu olan ve spermi içerisinde taşıyan bir sıvıdır ve cinsel ilişki ile erkekten ejeküle edilen, dışarı boşalan bu sıvı yine “meni” dir. Bu meni nin rengi yanlış ifade olarak halk arasında sperm rengi olarak da ifade edilmektedir. Meni nin ilk kısmı çinko, yağlı bileşikler, amino asitler ve enzimler içerir. İkinci kısmı ise spermlerin kadın üreme organları içinde ilerleyebilmeleri için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermleri besleyen ve vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içerir.

Sperm Yapısı Nasıldır? Sperm Ve Cinsiyet Belirleme Nedir?

Spermin başı bir hücre çekirdeği gibidir. Sperm başı içinde kalıtsal bilgileri bulundurur. Sperm başı içinde İçinde genetik şifre ve DNA vardır. Bunlar yumurtaya geçtiği zaman kromozomlar çoğalır ve buna göre cinsiyet belirlenir.Cinsiyet belirleme de tek faktör aslında kadının yumurtası değil sperm dir. Kromozomlar tek halde oluşup, çifte bölünürler ve bölündükleri zaman doğacak bebeğin  cinsiyeti belirlenir. Eğer kromozomlar XX şeklinde ise bireyin cinsiyeti dişi olur, eğer XY ise bireyin cinsiyeti erkek olur.

Sperm Sayısı Nedir?  Normal Sperm Sayısı ne Olmalıdır? Sperm Sayısı üzerine Etkili Faktörler Nelerdir?

 Cinsel ilişki sırasında boşalma ile vajinaya meni içinde ortalama 100-300 milyon arasında sperm bırakılır. Vajinaya boşalan spermlerden ancak 25-30 tanesi yumurtanın yakınına ulaşır. Sadece bunlardan bir tanesi yumurtanın zarını delerek geçer ve yumurtayı döller. Sperm hücresi vajinada en iyi kalitede  2-4 saat yaşar fakat ilişkiden 16-72  saat sonra bile vajinadan alınan örneklerde canlı sperm görülebilir. Kadında vajina içinde  olan canlı sperm sayısı nı etkileyen değişik faktörler vardır, kadında enfeksiyon olduğunda veya cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı maddeler kullanıldığında spermler daha kısa süre canlı kalır ve doğal olarak canlı sperm sayısı azalır.

Erkekte uzun süre boşalma olmadığında spermler yumurtayı dölleyebilme yeteneklerini kaybederek bozulurlar ve  dejenere olur. Cinsel perhiz süresi uzadıkça sperm sayısı artsa bile sperm kalitesi iyileşmez, normal yapıdaki spermlerin oranı gitgide azalır. İdeal cinsel perhiz süresi ortalama 4 gündür. Bu sebeple zaten sperm testi yani spermiogram yapılırken de doğru bir sperm yapısı ve sperm sayısı elde etmek için 4 günlük cinsel perhiz önerilir. Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve sperm  kalitesi ni bozar. Sperm testi, geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve sperm testi-spermiogram sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm analizi tekrarlanmalıdır. Sağlıklı bir sperm sayımı nın ciddi laboratuarlarda yapılması gereklidir. Normal meni miktarı 1,5 ile 6 ml arasında değişir. Sperm sayısının ml’ de 20 milyon ve üzeri, hareketliliğin % 40 ve üzeri, normal yapıdaki sperm oranının ise % 14’ün üzerinde olduğu meni örnekleri normaldir.

Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Hususlar nelerdir?

  Sigara Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür.Sigara önemli oranda  sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde ayrıca  düşük  (abortus) ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.
  Alkol erkerkte cinsel sorunlara ,impotans ve sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Uzun süreli alkol alımı, alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.
  Uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve  sperm üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler ayrıca erkekte hormonal dengesizliklere de yol açar.
  Kronik ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler, fakat bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon ilaçları , mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını ve sperm ,meni yapısı nı  olumsuz etkilediği gösterilmiştir.
  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Kemoterapi kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine önemli oranda zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı da  olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir ve ileride tüp bebek yöntemi ile bu saklanan sperm ile kanser tedavisi olan erkeklerin baba olma olanağı sağlanmaktadır.
  Kanser tedavisinde kullanılan ışın tedavisi Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  üzerine önemli bir faktördür . Radyasyon testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Meydana gelen hasarın derecesi ve kalıcılığı radyasyon dozuna bağlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir. Fakat bazen bu hasar kalıcı da olabilmektedir.
  Yüksek ısı özellikle sauna, hamam ve sıcak su banyoları sperm üretimini, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve olumsuz etkiler. Haşere ilaçları da sperm üretimini  Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve  olumsuz etkiler.

Spermiogram (spermiyogram), sperm tahlili, sperm testi nedir?

Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi   aslında meni incelemesidir. İnceleme için meni verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ise :

  4 günlük cinsel perhiz olması en doğru zaman ayarlamasıdır,
  Örneğin mastürbasyon ile temiz bir kaba alınması gerekmektedir
  Sperm örneği alınırken kayganlaştırma amacı ile tükürük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.  Sperm kalitesi olumsuz etkilenir.
  Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi yapılacak  laboratuara en geç 60 dakika içinde ulaştırılması gereklidir.

  Meni incelemesinde, spem miktarı, sperm rengi, sperm kokusu, sperm viskosite si (akışkanlık), ve spermin sıvılaşma süresi değerlendirilir. Sperm sayımı yapılır, spermin hareketliliği ve spem  yapısı değerlendirilir. Menide lökositlerin ve mikroorganizmaların varlığı incelenir, spermiyogram da enfeksiyon varlığı önemlidir. Kruger testi de yapmak bazen sperm kalitesi değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Spermiogram, ( spermiyogram )sperm tahlili, sperm testi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Meni incelemesinin sonuçları, cinsel perhiz süresine, mevsime, geçirilmiş hastalıklara, strese, alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Erkek kısırlığı hakkında kesin sonuca varılmadan önce birer ay ara ile üç kez meni incelemesi yapılması gerekmektedir.

Normal Spermiogram sperm tahlili, sperm testi değerleri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre normal meni değerleri aşağıda gösterilmiştir.
Hacim: 2-6.0 ml
Konsantrasyon: >20 x 106/ml
Total sperm sayısı: >40 x 106/ml
Hareket: >%50
Morfoloji: >%30
Vitalite (canlılık): >%75
Lökosit: <1.0 x 106/ml

Sperm Yapısı, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Olumlu Etki Yapan Yiyecekler nelerdir?

Çilek: İçerdiği E vitamini sayesinde sperm miktarını ve cinsel organlara giden kan dolaşımını hızlandırarak seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.

Avokado: Temel yağ asitleri ve antioksidanlarıyla seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.

Zencefil: Vücudun ısısını artırarak kadın ve erkekte uyarıcı etki yapar. Erkekte uzun süreli ereksiyon sağlar. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.

Domates: A vitamini deposudur. Bu, seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.

 

Geri 
 

Cinsiyet Belirleme, Cinsiyet Tahmini
Erkek anatomisi,Sperm Resimleri
Spermiyogram, sperm tahlili

Spermiogram ın Değerlendirilmesi, varikosel belirtileri
Sperm testi,Sperm sayısı ,sperm rengi,sperm resimleri, meni.
Hafta Hafta Gebelik

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net