doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Doğum
 


 

Doğumda Aciller ,
Doğum Sonrası Acil Durumlar

Uterus Rüptürü, Rahmin Yırtılması

Gebelik ve doğum sırasında kendiliğinden veya tıbbi müdahaleye bağlı olarak uterus duvarının yırtılmasıdır. Uterus rüptürü,yırtılması  çoğunlukla 3ve daha fazla doğum yapmış kadınlarda (multiparlarda)  ve 1500-4000 doğumda bir görülür. Rüptür uterusu kaplayan  peritonu da içine alıyorsa tam, almıyorsa tam olmayan rüptür olarak tanımlanmaktadır.

Uterus Rüptürünün Sebepleri Nelerdir? Etyoloji;

Gebelikte spontan (kendiliğinden)  rüptür

Doğumda spontan rüptür

Uterin skar (daha önceki dikiş veya yaralanma yeri)  rüptürü (özellikle üst segmenti ilgilendiren daha önceki  sezaryen, myomektomi, histerotomi, uteroplasti, veya perforasyon yerinden olan)
Plasenta dekolmanı, Ablatio Plasenta (özellikle gizli kalan fazla miktarda intrauterin kanama)
Arka duvarı yapışık olduğu için sadece ön duvarı büyüyebilen retroversiyon uterus gebeliğinde ön duvarın incelmesi ve keseleşmesi
Rudimenter horn gibi doğumsal rahim anomaliliklerinin varlığı durumunda  gebeliğinin 4-5 aylık gebelikte rüptürü

Doğum takılması
Uterin skar (daha önceki dikiş veya yaralanma yeri)   rüptürü
İleri anne yaşı ve fazla doğum sayısı olan kadınlar (uterin kas liflerinin dejenerasyonu ve aşısı incelmesi)
Uterin anomali

Gebelikte travmatik rüptür

Doğumda travmatik rüptür

Küretaj perforasyonu, kürtajda rahim delinmesi
Dış sebeplere bağlı eksternal travma (trafik kazasında emniyet kemeri yaralanması)
Delici yaralanmalar

Fetal anomali, geliş bozuklukları ve makrozomi (iri bebek) İnternal versiyon , bebeğin pozisyonunun içeriden doktor tarafından değiştirilmesi(özellikle amniyotik sıvı azken yapılan)
Forseps uygulaması ve rotasyonu
Plasentanın elle çıkartılması
Parçalayıcı doğum operasyonları
Servikal yırtığın alt segmente doğru ilerlemesi

Oksitosik ilaç kullanımı

Postpartum doğum sonrası  uterus rüptürü

Oksitosin
Misoprostol

Plasenta perkreta Postpartum, doğum sonrası doktor tarafından rahim içinin  elle kontrolü Postpartum, doğum sonrası küretaj

Rahim Yırtılmasının Bulguları Nelerdir, Klinik Durum Nasıl Oluşur?
Doğum sırasında annenin beklenenden huzursuzdur, daha fazla ve geçmeyen karın ağrısı vardır ve hafif vajinal kanaması vardır. Doğum takılması bulguları izlenebilir. Ultrasonografi ile rahmin alt kısmı olan alt segmentin çok inceldiği gözlenebilir. Ağrı yırtılmadan önce başlar ve doğum ağrısından sürekli olması ile ayırt edilir. Rüptür, yırtılma  sırasında ilave olarak ani şiddetli karın ağrısı olur. Ağrı rüptürden sonra azalır. Var olan düzenli rahim kasılmalar durur. Karın  içi diafragma altında ani toplanan kanama nedeniyle oluşan frenik sinirin irritasyonundan kaynaklanan omuz ağrısı klinik tabloya eklenir. Kanama miktarına ve hızına bağlı olarak vital bulgularda bozulma görülür. Batın içi ve vajinal kanama, şok, mesane ve üreter yaralanması, pelvik ve abdominal enfeksiyon, paralitik ileus, DIC, ve Sheehan sendromu, ve maternal ve fetal ölüm ile sonuçlanabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?
Aşırı kanama ile oluşan h
emorajik şoka karşı önlem alınır. Acil ameliyat yapılıp fetüs ve plasenta  doğurtulur. Rüptür yeri ya onarılır ya da ileri derece ve geniş bir saha ise histerektomi ( rahmin alınması )yapılır.
 

Postpartum (Doğum Sonrası ) Kanama

Vajinal doğumda 500 ml den fazla vajinal kanamaya postpartum kanama denir. Postpartum kanamanın belirgin  bir bulgusu, hastaneye kabul edilmesi ile postpartum dönem arasında, annenin hematokritinin %10 dan fazla  düşmesidir. Doğumun üçüncü evresinde veya doğumun dördüncü evresinde olan vajinal kanamalara primer (erken) postpartum kanama denir. Lohusalık döneminde  olan vajinal kanamalara sekonder (geç) postpartum kanama denir. Sekonder postpartum kanamalar doğumdan sonraki ilk 1-2 haftada görülür.Doğum sonrası kanama vajinal doğumların %3 ve sezaryenlerin %6’sında görülür.

Doğum Sonrası Kanamaların Sebepleri Nelerdir?
Primer postpartum kanama;
Uterus atonisi primer postpartum kanamaların %90’ını oluşturur. Plasentanın içeride kalması ve DIC (ciddi kanama bozukluğu) diğer nedenler arasında sayılabilir. Uterus, serviks, vajina, vulva, ve perine yaralanmaları  primer postpartum kanama olarak karşımıza çıkabilir.
Sekonder postpartum kanama; Uterus içinde plasenta ve zar parçaları ve kan pıhtılarının bulunması, endomyometrit, rahmin toplamaması , pıhtılaşma bozukluğu neden olabilir.

Tanısı Nasıl Konur? Tanıda Ne Yapılmalıdır?
Abdominal muayenede uterus atonide yani toplamamış ise  beklenenden büyük ve yumuşaktır. Atonide vajinal kanama doğumdan sonra başlarken obstetrik yaralanmaya bağlı kanamalar doğumdan hemen sonra başlar. Uterusun beklendiği kadar toplanma (involusyon) yapmadığının görülmesi ve transvajinal ve transabdominal ultrasonografi ile uterus içerisinde beklenmeyen dokuların, kan ve kan pıhtılarının görülmesi olasıdır.

Tedavide ne Yapılır?
Kaybedilen kan, sıvı kaybı  bulgularına neden olmuşsa yerine konur. Atonide uterin masaj oksitosin, misoprostol, ergometrin ve bimanuel masaj uygulanabilir. Sonuç alınamıyorsa uterin, ovaryan, hipogastrik arte ligasyonu ve son olarak histerektomi yapılır. Sekonder postparum kanamada uterus içinde bulunan materyallerin enfeksiyon varsa antibiyotik verildikten sonra yumuşak bir şekilde küretaj ile temizlenmesi ve antibiyotik kullanılması uygundur.


Plasenta Retansiyonu, Plasentanın ( Eşin) Rahimde Kalması
Plasenta akreata;
Kısmen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna yüzeyel olarak tutunmuştur. Olguların %80’ini oluşturur.
Plasenta inkreata; Kısmen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna derin olarak tutunmuştur. Olguların %15’ini oluşturur.
Plasenta perkreata; Kısmen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna tamamen tutunmuştur. Tutunma peritonu geçip mesane gibi komşu organlara bile olabilir.

Klinik Bulgular nelerdir?
Plasenta en azından kısmen ayrılmışsa vajinal kanama olabilir.Uterus gevşek bulunabilir.

Tedavide Ne Yapılır?
Plasenta insersiyon bozukluğu (yerleşim yeri anomalisi) düşünülmeyen durumlarda plasenta elle çıkartılabilir. Genel anestezi altında sağ el ile uterus içine girilir. Plasenta alt kenarından başlayarak parmak ile uterin duvardan ayrılır. Plasenta insersiyo bozukluğu düşünülüyorsa plasenta ameliyat ile sezaryen gibi uterus içine girilerek ayrılır ve kanama yerlerine dikişler konularak kanama durdurulur. Eğer plasentanın anormal tutunduğu yer geniş ise histerektomi yapılabilir. Ancak ailesini tamamlamamış annelerde histerektomi istenmez. Bu durumda kordon kısa kesilir ve plasenta uterus içinde bırakılır. Anneye antibiyotik ve metotreksat verilerek zamanla kendisinin ayrılması beklenir. 


  Uterus İnversiyonu, Rahmin Ters Dönmesi

Uterus fundusunun ters dönerek vajinal yolla uterin kavite dışına çıkmasıdır. Görülme sıklığı , yani insidansı  yaklaşık 20.000 doğumda birdir. Tedavisinde şoka karşı önlem alınır. Anestezi altında elle uterus fundusu yerine itilir. En kısa zamanda bu işlem yapılmalıdır. 
 

Amniyotik Sıvı Embolisi

Sıklıkla doğum sırasında amniyotik sıvının anne dolaşımına geçmesinden sonra gelişen ani şok tablosudur ve görülen nadir bir obstetrik acildir. Amnios sıvı embolisinde anne ölüm oranı (Maternal mortalite) %80 kadardır. Çoğunlukla gerçek tanısının konulabilmesi için ölümden sonra otopsi yapılması gerekmektedir. Koruyucu herhangi bir önlem yoktur. Yapılacak fazla bir şey de yoktur.

Obstetrik Şok

Şok dolaşım sisteminin dokuların oksijen ve besin ihtiyacını karşılamakta ve atıklarını temizlemekte yetersiz kalmasıdır. Şokun çeşitli nedenleri olmakla birlikte hepsinin ortak temel bozukluğu doku düzeyinde oksijen ihtiyacının karşılanamamasıdır. Çeşitli hücreler şok durumunda oksijen eksikliğinden farklı boyutta etkilenir. Kanama durdurulmadan hasta stabilize edilmeye çalışılırsa kan kaybı devam ettiği için pıhtılaşma fonksiyonu da bozularak tedavi güçleşir. Bu nedenle önce kanamanın durdurulması veya azaltılması son derece önemlidir. Yoğun bakım koşulları gerektiren ciddi bir durumdur.
 

                                                  Geri  
 

Resimlerle adım adım doğum
Sezeryan Nedenleri, Sebepleri
Vakum İle Müdahaleli Doğum
Bebeğin Anne Karnında Anormal Duruş Şekilleri
Plasenta Yerleşim Anomalileri, Plasenta Akreata
Histerektomi, Rahim alınması Ameliyatı
 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net