doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Gebelikte Cilt Ve Güzellik
 


 

 

Gebelikte Tatil..

 

Gebelikte Tatile Çıkarken Seyahat Nasıl En Güvenli Şekilde Yapılır?
 
 • Seyahat kararı verdiğinizde öncelikle doktorunuzla  görüşüp seyahat öncesi muayene olmanız gerekmektedir. Seyahat edilecek en yakın bölgedeki hastaneyi veya sağlık kuruluşunu not etmeyi de unutmamak gerekir.
 • Tıbbi dosyanızı; ultrasonografi  raporları,kan tahlilleri,reçeteler, ek hastalıklarınızla ilgili doktor görüşleri ve tabii ki kan gurubu kartını almayı unutmayın.
 • Genellikle gebeliğin ilk aylarında düşük tehlikesini arttırabileceği için uzun seyahat önerilmez.
 • Aynı şekilde gebeliğin 32’inci haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk erken doğum tehlikesi ve yolda olabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteği alamama endişesi nedeniyle mecbur ciddi sebepler olmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.
 • Tüm gebelik boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat tavsiye edilmez.
   
 • Gebelikte araba ile seyahat sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gidilecek mesafe  kısa olsa dahi mutlaka emniyet kemerinin takılması gerekliliğidir.Araba ile seyahat sırasında en çok 3 saatte bir mola verin ve bu mola  sırasında 10-15 dakikalık yürüyüşler yapın.Yürüyüş kan dolaşımını düzenler ve bebeğinizin de rahat etmesine olanak sağlar.
   
 • Gebelikte otobüs ile seyahat edecekseniz otobüsün en önüne,en arkasına ve tekerlek üzerine oturmayın.Koridor kenarını tercih edip ayaklarınızı rahat uzatabileceğiniz bir pozisyonu seçin ve direkt güneş ışınlarından kaçının.Eğer otobüs sık mola vermiyor ise 2 saatte bir, yolun güvenli ve düz olduğu bir kısmında koltuğunuzdan kalkın,koridorda 1-2 dakika ayakta kalın ve tekrar oturun.Oturduğunuz yerde ayak egzersizleri yapın.Bol miktarda sıvı alın ve molalarda yürüyüş yapın.
   
 • Gebelikte uçak ile seyahat 28’inci gebelik haftasına kadar bir risk taşımamaktadır. Uçak yetkilileri genellikle doktordan durumu gösteren belge istemektedirler. Bir çok uçak şirketi 28’inci haftadan sonra özellikle uzun ve yurt dışı uçuşlarda gebe kabul etmemektedirler. Fakat bazı uçak şirketleri aynı şekilde 36’ıncı gebelik haftasına kadar doktorun sağlık ve durum bildirir raporu ile uçuşa izin vermektedirler. Yapmanız gereken biletinizi almadan önce havalimanı danışmasından veya uçmayı planladığınız şirket yetkilisinden bu konu ile ilgili bilgiyi almaktır.Aksi takdirde elde bavul ile havalimanında mağdur olabilirsiniz. 36’ıncı haftadan sonra uçak ile seyahat mesafe kısa da olsa önerilmemektedir.

Uçakta kabin içi basıncı ayarlı olduğundan uçmak erken doğuma,kanamaya, düşüğe sebep olmaz.Asıl problem dar koltukta uzun süre aynı pozisyonda fazla hareket etmeden gidilecek yere göre en az 2 saat hatta bazen saatlerce kalmaktır.3 saatten kısa uçuşlarda bacak egzersizleri yapılması,uçuş esnasında uçak içinde emniyetli olduğu zaman yürüyüş yapılması,bol sıvı alımı,alkol ve kahvenin kullanılmaması önerilir.3 saatten uzun uçuşlarda ek olarak belinize ve boynunuza ince bir yastık koymanız ayrıca da diz altı varis çorabı giymeniz gerekecektir.Kitabınızı da tabii ki yanınıza almayı unutmayın.

 • Gebelikte Seyahatte Emniyet Kemeri Kullanırken Dikkat..

 • Gebelik boyunca araba ile seyahatte emniyet kemeri takılması önerilmektedir.Bebeği korumanın en basit yolu annenin öncelikle  kendi vücudunu korumasıdır.Vücudunuz rahmi,rahim ise bebeği korumaktadır.

 • Hamilelikte kaza sırasında emniyet kemerinin takılı olması direksiyon simidinin karna çarpmasıyla  meydana gelebilecek zararı en aza indirir.

 • Gebelikte emniyet kemeri takılırken kemerin karnın alt kısmından kalça kemiklerini  çaprazlayarak takılmasına dikkat edilmelidir. Omuz bandı memelerin üstünden köprücük kemiğini ortalayarak takılmalıdır.Emniyet kemeri şeritlerinin altına takılan yastıkçıklar da kullanılabilinir.Bunları oto aksesuar mağazalarından veya gebe-bebek aksesuarı satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Hamilelikte  Yüzme, Havuz Mu Yoksa Deniz Mi Güvenli?

Yaz aylarında hamile bayanların yapabileceği en uygun sporun yüzme olduğu bilinmektedir. Hamileliğinin ilk 3 ayında sabah erken saatlerde yüzüldüğünde, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azalmakta, günün geri kalan kısmını da daha gebe daha rahat geçirmektedir. İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yüzmeyi gebelikteki en uygun spor dalı haline getiren faktör ise yaralanma tehlikesinin bulunmamasıdır. Yüzme bilen bir kişinin suda kendi kendini yaralaması, düşmesi ve bir yerlere çarpması neredeyse imkansızdır.

Yüzmenin Gebelere Ve Hamileliğe Yararları Nelerdir?
Yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas gruplarının çalıştırılması sebebiyle kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığından, dolayısıyla bebeğe giden oksijen miktarında da artışın söz konusudur. Yüzmenin bir başka avantajının ise kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesi ve  bunun, özellikle gebeliğinin son dönemlerindeki kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hamilelik esnasında yüzmenin ayrıca su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla ısınması mümkün olmadığından, egzersizin bu tür olumsuz etkilerini ortadan kaldırmasının da bir başka avantajıdır.

Hamileler Yüzerken Nelere Dikkat Etmelidirler?
Gebe kaldıktan sonra ilk kez denize gireceklerin biraz daha dikkatli olması gerekmetedir. Öncelikle suya girmeden önce vücudu ısıtmak, yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş arttırmak gerekir. Gebeliğinin ilk 3 ayında bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterlidir. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir. İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bu dönemde, daha önceki yüzme alışkanlıkları aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayoları kullanmak gerekmektedir.
Özellikle sık sık kramp giren kadınların gebelikleri sırasında boy hizasını geçmeyecek derinliklerde yüzmesi gerekmektedir. Muhtemel bir kramp durumunda yardım alabilmek için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmesi, nefes tutup çok uzun süre dalınmaması da gerekmektedir.

Su Sporları Hamilelikte Güvenli Mi?
Hamile veya hamile kalmayı planlayan bir kadının , scuba diving (tüplü dalış) yapmasını da kesinlikle sakıncalıdır. Ayrıca, su kayağı, jet-ski gibi aktivitelerden bütün hamilelerin ve hamilelik planlayan kadınların kaçınması  gerekmektedir.

Havuz Mu Deniz Mi? Hamileler İçin  Havuzlar Ne Kadar Güvenli?
Hamilelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların en başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var.
H
amileler havuza gitmeli mi? sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Burada önemli olan havuzların temizliği ve klorlama , dezenfeksiyon için kullandıkları havuz kimyasallarının cinsi ve miktarıdır. Özelikle kamuya açık yüzme havuzlarının sularına, temiz tutulabilmeleri amacıyla klor ve benzeri pek çok kimyasal madde katılmaktadır.  Havuz sularında dezenfektan olarak kullanılan trihalometan oranının da çok yüksek bulunduğu havuzlarda yapılan araştırmalarda gebeliğin olumsuz etkilenebileceği tespit edilmiş olup ,araştırmacılar  anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen ve düşüklere yol açabilen bu maddenin mümkün olduğunca az kullanılması gerektiğini iddia etmektedirler.Ayrıca unutmamak gerekir ki, tüm bu maddeler kloroformun türevi olduğundan dolayı  ve bu kimyasalın da kanserojen etkilerinin yüksek dozlarda çıkabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Uluslararası kanser araştırmaları kurumu tarafından kanserojen olarak nitelendirilen kloroform ve yüzme havuzunda bulunan diğer kimyasalların, ciltten emilerek veya solunum yoluyla vücuda alındığı belirtilmektedir.
Ancak tüm bu bilgilere rağmen anne  adaylarına yüzmekten vazgeçmelerini  kesinlikle önermememize rağmen , ancak havuzda kalış süresini ve havuzun kimyasallarının iyi ayarlamaları gerektiğini söylememiz gerekmektedir. Güvenilir havuzların tercih edilmesi, deniz seçeneği mevcut ise hiç tereddüt etmeden denizde yüzmek tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Güneşte Kalma Ve Bronzlaşma Sağlıklı Mı ? Riskleri Nedir?

Gebelikte bronzlaşmak doğru mu? Zararı var mı? Gebelerin özellikle yaz mevsiminde sordukları sorulardan bir tanesidir.Gebe olsun veya olmasın bronzlaşma konusunda kadınların unutmaması gereken iki nokta vardır.Aşırıya kaçmak ciltte erken yaşlanmaya  ve cilt kanseri (malign melanom) oluşumuna sebep olur. Bronzlaşmak için değişik metodlar vardır.

Güneşte bronzlaşma Ne Şekilde Yapılmalı? 
Bir çok doktor güneşte bronzlaşmaya solariumdaki bronzlaşma prensipleri gibi yaklaşırlar.Güneş hassas olan cildinizi yakabilir  ve maalesef kızarıklık ve kalıcı lekeler bırakabilir.Bu daha çok güneşte koruyucu krem sürülmeden uzun süre kalındığında oluşmaktadır.
Prensip olarak bol sıvı alın,pamuklu ve ince giysiler giyin.Vücutta yanıklar ve su kaybına sebep olacak şekilde uzun süre güneşte kalmayın.45’er dakikalık güneşlenme periyotları ve arada 1’er saat serin yerde dinlenme ve bol sıvı alımı şeklinde güneşlenme tavsiye edilmektedir. Ayrıca özellikle güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde  (saat 12-15 arası ) güneşe çıkmamaya özen gösterin.En az 40 koruma faktörlü güneş kremleri de kullanmayı ihmal etmeyin

 

                                          Geri 
 

Seyahat
Hafta Hafta Gebelik
 

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net