www.doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sýk Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Doğum Kontrol Hapları
 


 

Türkiyede Bulunan
Doğum Kontrol Hapları
Ve
Doğum Kontrol Hapı İsimleri

 

Gelişmiş ülkelerde çok tercih edilmelerine rağmen, ülkemizde hem kullanım oranı düşük, hem de ilk yıl bırakma hızı yüksektir.Fakat son yıllarda gençler arasında doğum kontrol haplarını tercih oranları gittikçe artmaktadır. Estrojen ve progesteron derivelerinin kombinasyonu şeklindedir. Ağızdan alındığında doğal estrojenlerin etkisizliği nedeniyle, estrojen olarak hepsi de sentetik bir bileşik olan etinil estradiol (EE) içerir.

Progesteron içeriği olarak 1.jenerasyon olanlarda noretindron, 2. jeneras-yondakilerde levonorgestrel (örneğin Lo-Ovral Tablet, Microgynon Draje), ve 3. jenerasyondakilerde ise gestoden (Ginera Draje, Minulet Draje), desogestrel ( Desolet Tablet, Myralon ) veya norgestrel (Lo Femenal) bulunmaktadır.Yan etkiler açısından en uygun olması nedeniyle 30-35 mikrogram EE içerenler tercih edilmektedir. Mayıs 2001' de FDA tarafından onay verilen  Yasmin isimli yeni bir Kombine Oral Kontraseptif de mevcuttur.Yasmin doğum kontrol hapı son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapları arasında düşük doz oral kontraseptiftir.Yasmin doğum kontrol hapı yan etkileri düşük doz hormon içermesine rağmende diğer doğum kontrol hapları ile aynıdır. Ayrıca 2008 yılında kullanılmaya başlayan "belara" isimli doğum kontrol hapı da vardır. Belara düşük doz doğum kontrol Bu preparatta  2.0 mg CMA ve  0.03 ethinylestradiol  mevcuttur. Diğer Kombine Oral Kontraseptif lerin aksine su ve tuz tutulumuna yol açmadığı belirtilmektedir . Diane 35 isimli doğum kontrol hapı ise daha çok polikisitik over tedavisinde kullanılmaktadır. Diane 35 doğum kontrol hapı bazen yalnız bazen de diane 35 + androcur kombinasyonu olarak da kullanılmaktadır.

Ülkemizde Kullanılan Doğum Kontrol Haplarının  Yapıları Nasıldır? Kaç Tip Vardır?
 
Genellikle 21 tablet içeren monofazik preparatlar kullanılmaktadır. Trifazik preparatların ( üç ayrı dozda ilaç içeren doğum kontrol hapları, Tinordiol, Tiquilar) farklı dozlarda hap içeren monofazik olanlara herhangi bir üstünlüğü gösterilememiştir. Daha sonra 7 gün ara verilir. Fakat bazı kadınlarda bu 7 gün içinde ovulasyon meydana gelebilir. Bu nedenle düzenli Kombine Oral Kontraseptif kullandığı halde gebe kalan kadınlarda bu durum akla gelmelidir. Bu özelliği olanlarda Kombine Oral Kontraseptif uygulamasının ilaçsız günleri 4-5 günle sınırlandırılabilir.
İçinde 28 tablet olan preparatlarda 7 tanesinde hormon yoktur ve demir içermektedir. 2006 yılında Amerika'da iki adet çiğnenebilen 28 tabletlik preparat satışa sunulmuştur (Ticari adları Ovcon 35 Chewable ve Femcon Fe).

Belara isimli yeni piyasaya çıkan doğum kontrol hapı
 2.0 mg CMA ve  0.03 ethinylestradiol kombinasyonu içermektedir.

Son olarak doğum kontrol hapı yazz da piyasada satışa sunulmuştur. Yazz doğum kontrol hapı düşük doz oral kontraseptif sınıfına girmekte olup  "yazz" doğum kontrol hapının da yan etkilerinin az olduğu ifade edilmektedir. Yazz 28 tane tablet içermekte, 24 tane etken madde 0.02mg etinilestradiol ve 3 mg drospirenol içermekte son4 tanesi ise plasebo olarak kombine edilmektedir.

 Yasmin doğum kontrol hapı yeni bir Kombine Oral Kontraseptiftir. Yasmin doğum kontrol hapı son yıllarda ülkemizde de son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapları arasında gurup olarak düşük doz oral kontraseptiftir ve yasmin doğum kontrol hapı yan ekileri de diğer oral kontraseptif haplar ile benzer şekildrdir..Ayrıca 2008 yılında ülkemizde  kullanılmaya başlayan "belara" isimli doğum kontrol hapı da vardır. Belara  da düşük doz doğum kontrol ve bu preparatta  2.0 mg CMA ile 0.03 ethinylestradiol  mevcut tur.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Gebeliği Engellerler?

Kombine Oral Kontraseptiflerin etki mekanizması, esas olarak, ovulasyonun inhibisyonuyla olmaktadır. İçerdiği estrojen follikül gelişimini ve progesteron LHı baskılayarak iki yönlü olarak da ovulasyonu engeller. Kombine Oral Kontraseptifler servikal mukusun ve endometriumun özelliğini değiştirerek sperm geçişini ve ovum implantasyonunu da engellerler.

Doğum Kontrol Hapları Kimlerde Tercih Edilememelidir?

Adet günlerini sınırladığı ve düzenlediği için düzensiz sikluslu ve aşırı kanamalı olanlarda özellikle tercih edilirken kalp hastalığı olanlar, serebrovasküler hastalık öyküsü olanlar, karaciğer hastalığı ve tümörü bulunanlar, gebeler, estrojene bağımlı tümörler ve tanı konmamış anormal uterus kanamalarda kullanılmamalıdır. Bunların dışında diabetiklerde, sigara içenlerde, obesite, migren ve depresyonu olanlarda ve emzirenlerde bebek 6 aydan küçükse tercih edilmez.

En Sık Gözlenen  Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etki olarak en sık, minör yan etkiler olan bulantı, başağrısı, kilo değişiklikleri ve ruhsal durum değişiklikleri gözlenir. Bu tür yan etkiler 3-6 ayda geçmezse değiştirmek uygundur. Kombine Oral Kontraseptiflerin pıhtılaşma faktörleri üzerine, lipit ve kan şekeri üzerine de olumsuz etkileri mevcuttur.20 Çok tartışılmasına rağmen, meme ve serviks kanserlerini arttırdığına ilişkin yeterli kanıt yoktur.

Doğum Kontrol Hapları Hangi İlaçlara Etkileşime Girerler?

Bazı ilaçlar, Kombine Oral Kontraseptiflerle etkileşerek etkinliklerini azaltır. Bunların arasında fenitoin, barbitüratlar, primidon, karbamazepin ve rifampisin bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanan kadınların başka bir yöntemi daha kullanması uygun olacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Unutulduğunda Ne Yapılmalıdır?

Hap alınması unutulduğunda; eğer bir hap unutulmuşsa hatırlanınca hemen alınır, o günün hapı da normal zamanında alınır. İlk iki hafta içinde iki hap unutulmuşsa, üst üste iki gün ikişer hap alınır. Üçüncü haftada iki hap alınması unutulmuşsa paket atılarak yeni bir pakete başlanır ve bu arada ek yöntem kullanılır. Üç hap unutulursa aynı gün yeni pakete başlanmalı ve yine ek yöntem kullanılmalıdır.

Hap Kullanırken Olası Acil Durumlar Nelerdir?

Yan etki olasılığına karşı, şiddetli karın ağrısı, şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, kuvvet veya duyu kaybı, şiddetli bacak ağrısı, depresyon, sarılık, gebelik olasılığı, memede kitle, ani görme kaybı ya da bulanık görme oluşursa derhal başvurması mutlaka belirtilmelidir.

Türkiyede En Sık Kullanılan Doğum Kontrol Hapları İsimleri, Ticari Doğum Kontrol Hapı İsimleri,  Sınıflama;

Monofazik oral kontraseptifler: Tüm ilaçlar aynı renktir ve aynı miktarda etkin madde içerir. Bu gurup doğum konrol hapları isimleri ,

 

İlacın adı

Etinil östradiol dozu

Gestagen cinsi

Gestagen dozu

Myralon

20 µg

Dezogestrel

150 µg

Desolett

30 µg

Dezogestrel

150 µg

Yasmin

30 µg

Drosperinon

3 mg

Microgynon

30 µg

Levonorgestrel

150 µg

Ginera

30 µg

Gestoden

150 µg

Minulet

30 µg

Gestoden

75 µg

Diane 35

35 µg

Siproteron asetat

2 mg

Eugynon

50 µg

Norgestrel

500 µg

Ovral

50 µg

Norgestrel

250 µg

Lyndiol

50 µg

Lynestrenol

2,5 mg

 

Trifazik oral kontraseptifler: Toplam hormon miktarını en az tutmak için planlanmış, kutu içinde üç ayrı renk ilaç bulunan kutulardır. Bu gurup doğum kontrol hapı isimleri; Triquilar ve trinordiol bu tip ilaçlardır.

 

İlaç rengi ve adedi

Levonorgestrel

Etinil östradiol

Kahverengi (6)

50 µg

30 µg

Beyaz (5)

75 µg

40 µg

Sarı (10)

125 µg

30 µg

 
 

 

                                                   Geri 

 

Ağrılı adet görme ,dismenore
Doğum kontrol hapı kullanımı Yasmin doğum konrol hapı yan etkileri, Mirena Myralon Desolett Ginera Diane 35 Miranova Ovral belara doğum kontrol hapı kullanımı

Endometriyozis nedir

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net